Nezobrazuje-li se Vám email správně, klikněte prosím zde.

Firma & živnostník roku 2018

Era Účetní roku 2011 se stala Zuzana Pšeničková

Na konci loňského roku se účetní v České republice dočkali zaslouženého ocenění. Dostali totiž možnost přihlásit se do soutěže, která dává šanci ukázat vlastní odbornost a přehled o účetní tematice. Era od Poštovní spořitelny poprvé v historii podnikatelských soutěží udělila titul Era Účetní roku 2011. Stala se jí Zuzana Pšeničková.


Předpokladem úspěchu v soutěži byla znalost prostředí tuzemských obchodních společností, zejména v souvislosti s legislativou danou zákonem o účetnictví a navazující české účetní standardy pro podnikatele. Dále se očekávala orientace v informačních povinnostech, které česká legislativa určuje tuzemským podnikatelům, ať se jedná o daňová přiznání, předkládání žádostí o nejrůznější povolení nebo poskytování informací veřejnosti či státním orgánům.

celý článek

Zuzana Pšeničková: Účetní nejsou žádné šedé myšky

 

Vítězka Era Účetní roku 2011 má svou profesi v krvi. Již od školních let ji práce účetní naplňovala, a proto není divu, že dnes kromě zaměstnání na plný úvazek provozuje i soukromou praxi v Písku, kde poskytuje poradenství drobným podnikatelům.

 

 

Co pro vás znamená ocenění Era Účetní roku 2011?

Ocenění Era Účetní roku 2011 je pro mne velkým uznáním mých schopností, znalostí a zkušeností. Velice si výhry vážím a doufám, že se promítne i do mé budoucí soukromé praxe. Ráda bych se v budoucnu zcela osamostatnila a vybudovala si v Písku vlastní účetní společnost, která by poskytovala plně profesionální služby.

celý rozhovor

Společenské uznání účetních každým rokem roste

„Jedním z cílů Komory certifikovaných účetních je podpora účetní profese a její zviditelňování v očích veřejnosti. Soutěž Era účetní roku tak přesně zapadla do naší koncepce a velmi jsme přivítali, když jsme byli osloveni stát se odborným garantem celé soutěže,“ říká účetní expertka Alice Šrámková. 

Proč je vlastní účetní důležitou součástí podnikání?

Účetní je jedna z mála profesí, se kterou se setkáme v každé společnosti bez ohledu na její velikost, a služeb účetních využívá i celá řada podnikatelů s výjimkou těch, kteří si účetnictví a daně zpracovávají sami. Úkolem účetní by nemělo být jen zpracování účetní závěrky a daňového přiznání, ale je to právě účetní, kdo je na základě každodenní práce schopný/schopná upozornit např. na problém s pohledávkami po splatnosti, nedostatkem peněžních prostředků na úhradu závazků, nadměrné zásoby apod. Včasnou reakcí na výstupy z účetnictví je možné obvykle zabránit vysokým ztrátám, které mohou vést až ke krachu podniku.

   celý rozhovor

Era ocenila nejlepší účetní

Poprvé v historii podnikatelských soutěží vyhlásila Era Účetní roku 2011. Jejím cílem je vyzdvihnout často opomíjenou práci účetního oddělení. Podle výkonného ředitele řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleše Pospíšila dbají právě účetní o zdravé finance živnostníků a firem. „Hlídají dodržování procesů, přichází s optimalizací financování a bez jejich svědomité práce by dnes možná řada podnikatelů neměla tak prosperující živnost,“ vysvětluje Pospíšil. 

V České republice je podle odhadů zhruba 120 tisíc účetních. Vedou daňovou evidenci, podvojné nebo manažerské účetnictví a výsledek? Po 12 měsících tvrdé práce dodají na stůl vedení firmy všemi očekávanou účetní závěrku, která podrobně popisuje, jak se podniku v posledním roce dařilo či nedařilo. Precizně zpracovaný přehled o činnosti společnosti si přitom přečte pouze několik lidí a za deset let skončí ve skartovacím zařízení.

celý článek

 

ERA ÚČETNÍ ROKU

Firma roku - logopanel 2019