Nezobrazuje-li se Vám email správně, klikněte prosím zde.

Firma & živnostník roku 2018

Nejlepší firmou Liberecka je výzkumný ústav, nejlepším živnostníkem sklář

 

Vodafone Firma roku 2019 Libereckého kraje se jmenuje VÚTS a věnuje se výzkumu a vývoji strojů pro zpracovatelský průmysl. Titul MONETA Živnostník roku 2019 Libereckého kraje získal Petr Novotný, který má sklárnu s tradiční ruční výrobou.

 

 „Už když jsem se v Novém Boru učil sklářem, snažil jsem se tomu dávat víc než ostatní. I díky tomu jsem se pak dostával k nejsložitějším řemeslným výzvám, a tím i spolupráci s předními světovými sklářskými výtvarníky, kteří do Boru jezdili,“ říká vítězný živnostník Petr Novotný. Vznikla tak mnohá přátelství a s nimi i pozvání na sklářské akce na Západě. Ještě před rokem 1989 si doma postavil sklářskou pícku, kde po práci v tehdejším Crystalexu dělal svoje věci. Po revoluci tak měl základní kapitál i know-how. Později si vzal úvěr a začal budovat sklárnu. Když pak americký zákazník poptával několikanásobný objem výroby historických replik, koupil budovu opuštěné školky od Crystalexu a vybudoval v Novém Boru sklárnu s restaurací a muzeem. Zákazníky jsou především obchodníci s luxusním nápojovým sklem a firmy zabývající se osvětlením.

 

celý článek si přečtěte zde

Michal Velička: Více než polovina našich dodavatelů je z České republiky

Novým partnerem podnikatelských soutěží se letos stala Toyota, takže není od věci položit několik otázek jejímu zástupci... Michal Velička je Fleet Manager Toyota Central Europe - Czech s.r.o.

 

Toyota se letos nově stává partnerem podnikatelských soutěží. Proč se o podporu podnikatelského prostředí v České republice zajímá?
Toyota má dlouhodobě silnou pozici mezi privátními zákazníky, v posledních měsících ale registrujeme čím dál větší zájem také ze strany firem a živnostníků. Naše široká modelová řada je schopná uspokojit prakticky jakoukoli poptávku, včetně oblíbených užitkových vozů. Roste také obliba hybridních aut, se kterými má Toyota více než 20 let zkušeností. Pro firemní zákazníky jsou zajímavou volbou zejména z hlediska nízkých provozních nákladů, vysoké zůstatkové hodnoty i jízdního komfortu. Partnerství v soutěži je pro nás v neposlední řadě zajímavé i z toho pohledu, že vnímáme pozitivní trend ve vývoji českých firem.

 

► celý rozhovor si přečtěte zde

Připojte se do skupiny České podnikání, sledujte aktuální novinky a zajímavosti ze světa malého a středního byznysu a diskutujte o něm na www.facebook.com/CeskePodnikani.

Petr Novotný: Ve sklářství mám úplně jasný cíl

 

Člověk, který toho u nás o sklářství ví tolik, jako asi málokdo. Sám učitel řady úspěšných sklářů se oboru dál věnuje a předává tradici...

 

Jak jste se ke sklářství vůbec dostal?
Pocházím z rodiny, kde sklářství nebylo. Jsem z východních Čech, z Letohradu. Ale v době, kdy jsem se měl rozhodovat o zaměstnání, tak se stavěl v Novém Boru Crystalex, nová fabrika a probíhal celonárodní nábor na skláře. Jenže ve čtrnácti jsem chtěl být chvíli kosmonaut, kominík, sklář… Táta mě vzal se podívat do sklárny a já jsem si říkal, že by to bylo asi dobrý, takže jsem se rozhodl. Byl jsem na učňáku, potom na střední sklářské škole, protože ta byla zaměřená trochu umělecky. A normálně jsem se do toho zapálil, takže jsem se stal sklářem. Mně sice říkají umělec, ale já říkám, že jsem sklář, dělám sklo pro umělce, jsem ten služebník, řemeslník. A jsem tu od toho, když někdo potřebuje něco ze skla, abych to udělal. A protože se mi od začátku dařilo, tak těch poptávek bylo více a více, takže jsem potom stavěl i sklárnu a takhle jsme rostli.

 

► celý rozhovor si přečtěte zde

Jiří Václavík: Uvádíme na trh stav pro 3D tkaniny

 

Téměr sedmdesátiletá tradice, přizpůsobení se nejmodernějším požadavkům a technologiím, tým vývojářů a programátorů. Tady je rozhovor s Jiřím Václavíkem, vedoucím obchodního oddělení společnosti VÚTS, která získala titul Vodafone Firma roku 2019 Libereckého kraje.

 

VÚTS, zkratka, která spoustě lidí asi nic neřekne…
VÚTS, je to zkratka Výzkumný ústav textilních strojů a firma byla založena už v roce 1951. Takže za nedlouho oslavíme 70. výročí od vzniku. Tenkrát v Československu byl velmi silný textilní a sklářský průmysl právě tady v oblasti Libereckého kraje a byl zde takzvaný koncernový podnik Elitex, který vyráběl různé textilní technologie. A Výzkumný ústav textilních strojů byl tím, kdo vyvíjel jednotlivé technologie, které následně ve třinácti výrobních fabrikách po celém Československu zajišťovaly výrobu. Takže jsme od začátku výzkumně-vývojová firma, která vyvíjela stroje a textilní technologie. V tomhle směru se profilujeme dodnes a snažíme se v té tradici pokračovat.

Jaké jsou podmínky pro vaši práci dnes, kam se vývoj posunul?
Ty podmínky jsou opravdu náročné. Po revoluci textilní průmysl z Československa zmizel a my jsme se museli přeorientovat na další oblasti. Proto se dnes profilujeme jako výzkumně-vývojová společnost, která dělá vývoj a konstrukci pro zpracovatelský průmysl, takže už nejen pro textil, ale vyvíjíme zařízení a různé mechanismy a automatizaci pro gumárenský průmysl, tiskařský průmysl, potravinářský průmysl a zejména pro oblast automobilového průmyslu. Významná je také oblast výrobců obráběcích strojů, s nimiž spolupracujeme.

 

 ► celý rozhovor si přečtěte zde

Vodafone Firma roku 2019 a MONETA Živnostník roku 2019 - Liberecký kraj, 19. 9. 2019

Firma roku - logopanel 2019